Witajcie :)
Dzisiejszy post będzie miał trochę inny charakter niż poprzednie. Przez jakiś czas zastanawiałam się o czym napisać. Trafiłam w sieci na artykuł dotyczący kierunków zamawianych oraz inny opisujący sytuację studentów na runku pracy. Chciałam połączyć te dwa tematy, jednak w rezultacie postanowiłam napisać o czymś zupełnie innym. Tym razem nie oprę się w poście o publikację zamieszczoną w sieci, ale, poniekąd, o własne doświadczenia.
Tematem tego postu będzie uczenie się w sieci – samouczki w formie wideo oraz tutoriale pisane przez internautów. Podczas zajęć, na specjalności Technologie Informacyjne w Edukacji, miałam okazję przekonać się, jak duże znaczenie, dla ułatwienia procesu uczenia się, ma odpowiednie przygotowanie materiałów szkoleniowych.
Pierwszym źródłem takich tutoriali, pisanych przez internautów, jest polskie forum użytkowników programu GIMP. Jest to bardzo popularna strona, prawdopodobnie najpopularniejsza w Polsce z taka tematyką.
Po pierwsze, forum posiada swój regulamin, który powinien być znany wszystkim użytkującym. Po drugie, organizowane są konkursy dla internautów. Poza tym, w odpowiednim dziale, można znaleźć informacje dotyczące gimpowych nowinek, a także uwagi techniczne, co do funkcjonowania samego forum. Jak widać cała strona jest zbudowana w taki sposób, aby każda osoba zaangażowana mogła brać aktywny udział w jej tworzeniu.
Samym tutorialom jest poświęcony odrębny dział. W nim użytkownik może odnaleźć kilka poddziałów i wybrać jeden, w zależności od swoich zainteresowań. Są to m. in.: animacje, edycja fotografii, digital painting czy tła. Po wejściu w odpowiedni temat, fan GIMPa ma do wyboru wiele tematów – tutoriali opublikowanych przez innych znawców darmowego programu, którzy dzielą się swoją wiedzą. Muszę przyznać, że w znaczącej większości przypadków są one przygotowane w sposób bardzo profesjonalny. Autorzy postów, nie tylko zawierają informacje w formie tekstu, ale także załączają zrzuty ekranu, które są pomocne szczególnie mniej zaawansowanym twórcom. Ogromną wartość ma możliwość zamieszczania przez innych użytkowników informacji zwrotnej. Jest to swoista ewaluacja, ocena zamieszczonego materiału. Internauci zamieszczają swoje prace powstałe, na podstawie tutorialu, gdzie pokazują własne osiągnięcia.
Inna stroną, gdzie możemy odnaleźć liczne samouczki w formie wideo, jest strona spryciarze.pl, gdzie zamieszczane są nie tylko filmy, ale również poradniki pisane. Są one przydzielone, zgodnie ze swoją tematyką do odpowiednich 17-stu działów. Najpopularniejsze to: komputery, kulinaria, kobieta. Przykładowo, w dziale komputery znajdują się poddziały: grafika, audio wideo, pobieranie plików, Internet, konsole, gry, bezpieczeństwo itd.
Część tutoriali jest przygotowana na bardzo wysokim poziomie. Przykładowo tutorial Jak stworzyć realistyczną twarz 3D ze zdjęcia, to materiał bardzo dobrej jakości opracowany z trzech częściach. Autor po kolei przedstawia, jakie kroki należy wykonać, aby osiągnąć zadowalający efekt pracy.
Wśród poradników znajdują się też materiały o zupełnie innej tematyce. Na przykład w dziale eksperymenty można zaleźć poradniki z zakresu podstawowych doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii.
W sieci możemy odnaleźć o wiele więcej poradników. Zachęcam do własnych poszukiwań oraz do zapoznania się z opisanymi powyżej stronami. Warto także dzielić się własną wiedzą z innymi, szczególnie, jeżeli możemy zobaczyć efekt pracy osób, które skorzystały z naszych rad :)
Jako przykład innego poradnika, dodaję link do filmu zamieszczonego w serwisie YouTube: Photoshop - artystyczna zmiana zdjęcia
Celebryta. Człowiek na poziomie!
14 lat temu