piątek, 4 czerwca 2010



Witajcie:)

Dziś chciałabym poruszyć wdzięczny temat – OPTYMIZM. Przy tej okazji przedstawię kilka wskazówek, jak walczyć ze stresem.
Dlaczego właśnie ten temat?
Realizujemy obecnie, w ramach przedmiotu pedagogika zdrowia, projekt prozdrowotny, którego tematem jest właśnie optymizm. Zbliżająca się sesja była dla nas bodźcem do przeprowadzenia minikampanii na naszym wydziale właśnie na ten temat. Czas zaliczeń i egzaminów jest dla studentów stresujący i męczący. Można jednak skutecznie radzić sobie z takimi problemami. Powiem krótko, jak i dlaczego warto to robić.

Optymizm jest częściowo cechą wrodzoną, ale w dużej mierze to także efekt naszych doświadczeń oraz spojrzenia na świat. Taka postawa charakteryzuje się otwartością oraz oczekiwaniem, że przyszłość przyniesie nam coś dobrego. Warto być optymistą z wielu powodów. Po pierwsze optymiści (zostało to udowodnione w badaniach) żyją dłużej oraz są zdrowsi, a jeżeli zachorują to prędzej wracają do formy. Po drugie optymiści mają lepsze samopoczucie, większą pewność siebie, a także czują się bardziej szczęśliwi. Po trzecie pozytywne postrzeganie świata powoduje, że utrzymujemy lepsze stosunki społeczne z otoczeniem i mamy większą satysfakcję z życia.



Dlatego warto być optymistą. Optymizm pomaga także efektywnie walczyć ze stresem. Kiedy oczekujemy, że przyszłe wydarzenia będą dla nas pozytywne oczekujemy ich oraz odczuwamy mniejsze napięcie psychiczne bezpośrednio przed np. egzaminem.

Portal interia.pl w zakładce student opublikował artykuł na temat sposobów walki ze stresem przedegzaminacyjnym. Przytoczę kilka najciekawszych sposobów.

1. Skup się na zadaniu, które masz do wykonania, a nie na osiągnięciu najwyższego wyniku.
2. Dobrze zaplanuj ostatnie powtórki i zrelaksuj się przed egzaminem.
3. Nie panikuj, jeżeli pytania nie są łatwe, skup się i postaraj się przypomnieć sobie to, czego nauczyłeś się do tej pory.
4. Oddychaj podczas egzaminu! Ograniczanie zasobów powietrza ma wpływ na efektywność pracy umysłowej.
5. Skup się na sobie, a nie na tym co mówią inni przed egzaminem.
6. Zażywaj ruchu i staraj się dobrze wypoczywać.

Myślę, że warto wypróbować sposoby przedstawione przez autora artykułu na sobie. Na pewno nie zaszkodzą, a może nawet pomogą w opanowaniu stresu. Pamiętajmy również, że warto pracować nad własnym optymizmem, a co za tym idzie bardziej cieszyć się z życia.

HAKUNA MATATA ! 

______________________

Hukana Matata – oznacza w wolnym tłumaczeniu „nie ma problemu”; jest hasło naszej prozdrowotnej kampanii; tęcza stanowi logo akcji.

Dla zainteresowanych podaję ciekawą literaturę, która zgłębia zagadnienie optymizmu:
A) Anolli Luigi, „Optymizm, skąd go brać i jak nie stracić”, Poznań 2008
B) Schwarz Joseph, „Pozytywne myślenie drogą do sukcesu”, Warszawa 2000
C) Seligman Martin, „Optymizmu można się nauczyć: jak zmienić swoje myślenie i swoje życie”, Poznań 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz